Lokalni razvoj za trajnostno preobrazbo: NKD v kontekstu novega lokalizma

Cilj DP3

S preučitvijo značilnosti razvoja manjših lokalnih skupnosti opredeliti pogoje za reaktivacijo opuščene NKD z vključujočo prilagojeno novo rabo na izbranih manjših slovenskih lokalnih območjih. Upoštevali bomo specifične razmere in vključili principe novega lokalizma, kot so razvojne paradigme NKD, da bomo lahko podali osnove za spodbujanje reaktivacije opuščene NKD in preseganje sedaj prevladujočih »spontanih« in širše neusklajenih individualnih lokalnih pobud, ki praviloma ne dosežejo ustreznih učinkov, pač pa vnašajo nepotrebna nasprotja in konflikte, saj izrazito izpostavljajo vrednote le enega deležnika (ali ožjega kroga deležnikov) v prostoru.

Aktivnosti so razdeljene na dva podpaketa, DP3-A1 in DP3-A2.

DP3-A1

Analize stanja in razvojnih interesov manjših lokalnih skupnosti

Da bomo lahko razumeli, kateri model participacije lokalne skupnosti je primeren za različne vrste kulturne dediščine (na splošno in v slovenskem kontekstu), bomo v okviru te aktivnosti najprej preučili, pregledali in primerjali obstoječe modele, predstavljene v ustrezni literaturi. Na podlagi kvalitativnih analiz, opravljenih v DP2, bomo nato identificirali, razvrstili in opredelili pozitivne in negativne družbene vplive KD, pomembne za ključne deležnike v lokalnih skupnostih.

DP3-A2

Soočanje in usklajevanje interesov

V okviru te aktivnosti bomo najprej prek različnih kvalitativnih (intervjuji, opazovanje z udeležbo, analiza besedil) in kvantitativnih metod (polstrukturirani vprašalniki na večjem vzorcu oseb) analizirali ključne deležnike in njihove vloge v procesu razvoja NKD v štirih izbranih lokalnih okoljih. Pri tem bomo prek posameznih študij primerov podrobneje izdelali organigram (razvojno-tipski model) upravljanja NKD na posameznih lokacijah in posledično identificirali problematične vidike ravnanja z NKD.