HEI-Transform Raziskovalno delo Rezultati Mapiranje neevidentirane nepremične kulturne dediščine

Mapiranje neevidentirane nepremične kulturne dediščine

Mapiranje neevidentirane nepremične kulturne dediščine smo v projektu zasnovali, da bi evidentirali tista območja, ki jih na osnovi obstoječih raziskav lahko smatramo kot dediščinsko pomembna, pa še niso vključena v Register nepremične kulturne dediščine Ministrstva za kulturo. V projektu jih skupaj z registrirano dediščino obravnavamo kot razvojni vir in trajnostni potencial lokalnih skupnosti.

Večinoma gre za novejšo dediščino, predvsem izstopajo območja industrijske dediščine in arhitekturne dediščine druge polovice 20. stoletja, ki je bila v okviru različnih raziskav spoznana kot pomembna, ter po naši presoji, vredna sistematične obravnave glede potencialnega vpisa v RKD in s tem zagotovitve tudi pravne zaščite na osnovi ZVKDS-1.

Namen izdelave pregledovalnika je vzpostavitev odprtega sistema mapiranja in zbiranja predlogov tako s strani raziskovalcev, kot strokovne javnosti in vseh prebivalcev. Na ta način lahko skupaj prispevamo k boljši prepoznavnosti vse dediščine in tudi k njenemu ohranjanju. Mapiranje bomo nadaljevali in objavljali na spletnih straneh Inštituta za trajnostno dediščino UL tudi po zaključku projekta HEI-TRANSFORM.

Za pripravo predlogov mapiranja neevidentirane dediščine smo pripravili obrazec, ki ga najdete na tej povezavi Karton mapiranja HEI-TRANSFORM. Z vašimi predlogi izpolnjene obrazce pošljeta na naslov trajnostna.dediscina@fa.uni-lj.si, raziskovalci jih bomo pregledali ter vnesli podatke v spletno aplikacijo.

Vnaprej hvala za sodelovanje!

Vsebina pregledovalnika vključuje tri sloje:

Prvi sloj Neregistrirana nepremična kulturna dediščina za posamezno enoto dediščine vključuje izris poligona smiselnega območja in karton z osnovnimi podatki o dediščini, ko so zbrani na podlagi preteklih raziskav, različnih evidenc ter pregleda na terenu.

Druga dva sloja Register nepremične kulturne dediščine in Varovalni režimi dediščine sta zbirki javno dostopnih podatkov Ministrstva za Kulturo, pridobljenih preko portala OPSI (Odprti podatki Slovenije), ki služijo kot orientacija pri pregledu stanja enot nepremične kulturne dediščine v Sloveniji.